Price range: £1,674.49 through £2,226.09 ex VAT
Description
Designed and manufactured in the UK, the Lincat CO223 convection oven is the perfect appliance for baking, roasting, braising and reheating in the pro kitchen. Compact and efficient, the Lincat has all the functionality you need – from a generous 3x 1/1GN capacity, to the two-speed bi-directions fans which give you the precision to cook even delicate foods. The oven is specifically designed for busy kitchens and has a electronic timer and buzzer, which also flashes the light in the oven when cooking is completed – great for noisy areas.
Available in manual or digital control versions – please select from the drop-down. Please note: the digital control version includes a humidity injection function which requires a permanent water connection.
- Use with 2 x GN1/1 or 2 x 600×400 baking trays
- Manual controls for temperature, time and fan speed
- 120 minute mechanical timer with flashing oven light feature at timer cycle end to alert operator
- Offset halogen cavity bulbs ensure all shelves are clearly illuminated
- Seamless one-piece, removable door seal making cleaning and maintenance tool-free and simple
- Bi-directional two-speed fan with optimised oven cavity airflow for precise and even cooking results
- Double pane glass door with removable inner pane providing efficient insulative performance and easy cleaning
- Stackable for optimal kitchen footprint
Additional information
| Name | Lincat Convection Oven Convector CO223M, Lincat Convection Oven Convector CO223T |
|---|---|
| Dimensions | 645(H) x 810(W) x 850(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 30 - 260 degrees celcius |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 70kg |
| Brand | Lincat |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Convection Ovens |
| Section | All Convection Ovens |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver & Black |
| Product Depth | 850 |
| Number Of Fridge Doors | 1 |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 645 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 2 |
| Product Type | Convection Ovens |
| Wattage | 3 kW |
| Width (mm) | 810 |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents



