1.8kW. 13A. Capacity: 34Ltr. Programmable
Original price was: £655.99.£546.67Current price is: £546.67. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £8.32 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Powerful and efficient the Buffalo 1800W commercial microwave is a great solution for quickly cooking, reheating and defrosting food. With it’s generous 34Ltr capacity it’s one of the largest in its class. With easy to use programmable controls this unit is a staple in any commercial environment
- Large 34Ltr capacity – fits a 16”(406mm) platter
- Easy to clean inside and out
- Motor driven double rotating antenna ensures consistent cooking throughout cavity
- Strong easy-grip door handle
- Adjustable volume control
- X2 function automatically calculates times for cooking 2 dishes simultaneously
- 5 power levels for precision cooking
- Strong, commercial stainless steel construction
- Intuitive digital controls with 3 stage cooking
Additional information
| Capacity | 34Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 368(H) x 528(W) x 574(D)mm |
| Internal Dimensions | 225(H) x 409(W) x 360(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 32.3kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Microwave Ovens |
| Section | All Microwaves |
| Barcode (EAN) | 5050984627002 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Cooking Control | Programmable |
| Product Depth | 574 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 368 |
| Number Of Seats | 1 |
| Capacity (ml) | 34 |
| Product Type | Microwaves |
| Width (mm) | 528 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 36.50 kg |
Documents



