750W. Single speed. Capacity: 30Ltr/20kg
Original price was: £2,199.99.£1,644.94Current price is: £1,644.94. ex VAT
Availability: 2-3 days
Description
Elevate your kitchen’s efficiency with the Blue Seal FX201M spiral mixer, where power meets versatility. Experience the ease of achieving perfect textures and blends with its powerful motor and adjustable timer, helping you to mix just how you want. The Blue Seal is highly durable and is specifically designed for everyday commercial use. And thanks to its strong chain-driven motor, the mixer can easily cope with loads up to 30 litres at a time (20kg). Perfect for kitchens making bulk amounts of dough.
- Robust stainless steel 30 litre fixed bowl
- Adjustable timer up to 30 mins
- Painted steel body
- Open bowl safety guard
- 20kg pizza dough capacity
- Strong chain driven motor
- High performance design
Additional information
| Dimensions | 734(H) x 427(W)mm |
|---|---|
| Material | Steel |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 79kg |
| Brand | Blue Seal |
| Main Category | Food Prep Machines |
| Sub Category | Mixers |
| Section | Planetary Mixers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 740 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 734 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 3 |
| Product Type | Countertop Mixers |
| Undershelf | No |
| Wattage | 750 |
| Width (mm) | 427 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
