Availability: 2-3 weeks
370W. Capacity: 20Ltr. Three speed
Original price was: £8,453.99.£7,083.13Current price is: £7,083.13. ex VAT
We are £107.86 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/05/26
Description
With its 20 litre capacity and 3 speed gearbox it is large enough to cope with most customers’ requirements, but still compact enough to fit into the smallest of spaces.
- Powerful 370W commercial motor
- Hobart planetary mixing action ensures all ingredients in the bowl are mixed
- Mounted on stand for stability and ergonomic use
- Supplied with whisk, spiral dough hook and dough beater accessories
- 20Ltr strong stainless steel bowl with lever operated bowl lift
- Easy to use manual controls with timer
- Sturdy, easy-clean construction and dishwasher safe parts
- 10Ltr bowl adaptor kit for smaller mixtures sold separately
- Dishwasher safe parts
- Sturdy, easy-clean construction
Additional information
| Capacity | 20 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 685(H) x 473(W) x 525(D)mm |
| Material | Iron & Aluminium |
| Speed | Variable |
| Supplier Reference | A200N-B1E |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 104kg |
| Brand | Hobart |
| Main Category | Food Prep Machines |
| Sub Category | Mixers |
| Section | Planetary Mixers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Depth | 525 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 685 |
| Mobility | Feet |
| Capacity (ml) | 20 |
| Product Type | Planetary Mixers<multisep/>Countertop Mixers |
| Wattage | 370 W |
| Width (mm) | 473 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
About Hobart
Hobart are widely respected throughout the world as a leading manufacturer of industry-leading commercial catering equipment. With a comprehensive product portfolio such as washing equipment, cooking machines and food prep appliances, there’s a Hobart presence in kitchens across the globe. Hobart machines have a superb reputation for quality, thanks to designs which are built to last. From their humble beginnings in 1883 to their globally-leading position today, there’s a very good reason to choose a Hobart appliance for your kitchen.

