125W. Capacity: 5Ltr. Three speed
Original price was: £5,190.99.£4,437.42Current price is: £4,437.42. ex VAT
Availability: 3-4 weeks
We are £67.57 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
Description
The portable N50 is ideal for a small kitchen operation, or where smaller quantities are being mixed on a regular basis.
- Powerful 125kW commercial motor
- Mounted on stand for stability and ergonomic use
- Supplied with dishwasher safe whisk, spiral dough hook and dough beater
- Die cast zinc alloy components with steel rear cover is ideal for continuous commercial use
- Lever operated bowl lift helps to insert and remove the bowl when needed
- Simple to operate with large manual controls
- Planetary mixing action evenly & consistently mixes ingredients
- 5 litre strong stainless steel bowl sufficient enough for mixing dough, batter or sauces
- Three fixed speeds give you complete control over mixed thickness and texture
Additional information
| Capacity | 5 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 432(H) x 264(W) x 381(D)mm |
| Material | Steel/ Zinc Alloy |
| Supplier Reference | N50-619 |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 22kg |
| Brand | Hobart |
| Main Category | Food Prep Machines |
| Sub Category | Mixers |
| Section | Planetary Mixers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Depth | 381 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 432 |
| Capacity (ml) | 5 |
| Product Type | Planetary Mixers<multisep/>Countertop Mixers |
| Wattage | 125 W |
| Width (mm) | 264 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 5-6 weeks |
About Hobart
Hobart are widely respected throughout the world as a leading manufacturer of industry-leading commercial catering equipment. With a comprehensive product portfolio such as washing equipment, cooking machines and food prep appliances, there’s a Hobart presence in kitchens across the globe. Hobart machines have a superb reputation for quality, thanks to designs which are built to last. From their humble beginnings in 1883 to their globally-leading position today, there’s a very good reason to choose a Hobart appliance for your kitchen.
