Beaumont Hawthorne 4-Prong Strainer Gold Plated

Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
115(H)x31(W)x150(D)mm
Bespoke Item - Priced to specification
To enquire about this product call: 01743 465 301
Description
This golden 4-prong Hawthorne strainer from Beaumont is designed to get rid of any unwanted bits of fruit and ice from your cocktails, creating perfectly smooth beverages. The strainer sits effortlessly into a Boston cocktail shaker, and is ideally matched with the gold Boston cocktail shaker tin. Made from robust stainless steel, the strainer fits most glasses and is easy to use and clean.
- Used in conjunction with a Boston can to stop fruit and ice going into the drink
- Stainless steel construction ensures excellent durability build
- On-trend gold finish
- Fits most glasses
- 4-prong design for stability
- Keeps unwanted debris out of your cocktails
- Easy to use and clean
Additional information
| Dimensions | 115(H) x 31(W)mm |
|---|---|
| Material | Metal |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 48g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229112464 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Gold |
| Secondary Colour | Gold |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 115 |
| Shape | Rectangular |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Strainers |
| Width (mm) | 31 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.07 kg |





