Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
7.5kW. Cooking area: 630x360mm
£272.99 Original price was: £272.99.£157.13Current price is: £157.13. ex VAT
In stock
Description
Whether you’re cooking gourmet burgers, sausages, bacon or eggs, the Buffalo LPG gas griddle is a great choice for outdoor catering. With a generously-sized 630x360mm cooking area, there’s plenty of space for a wide variety of foods, whilst the three independently-controlled burners ensure you can cook multiple products at different temperatures across the whole griddle surface.
For added efficiency, it’s possible to run only a single or two burners at a time – great for reducing running costs during quieter hours. Thanks to the portable design, it’s easy to transport to where the griddle is needed most. And as the gas griddle has push-button ignition, it’s simple to start cooking straight away – no fiddly manual lighting needed.
Plus, the griddle itself is made from highly durable and easy-to-clean steel. This gives it the reliability to handle everyday use.
Please note that this barbecue is suitable for outdoor use only and must always be operated in a well-ventilated area.
- Three independently controlled stainless steel burners
- Supplied with regulator for quick set-up
- Suitable for use in well-ventilated, outdoor areas only
- Highly durable easy-clean cooking surface
- Quick push-button piezo ignition – no taper required
- Portable weight and size allow easy transportation
Additional information
| Dimensions | 240(H) x 630(W) x 470(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 630 x 360mm |
| Material | Steel |
| Power Type | LPG |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 15kg |
| Brand | Buffalo |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Barbecues |
| Barcode (EAN) | 5050984528958 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver & Black |
| No Of Gas Burners | 3 |
| Product Depth | 470 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 240 |
| Number Of Seats | 3 |
| Suitable For | Outdoors |
| Product Type | Griddles |
| Wattage | 7.5 kW |
| Width (mm) | 630 |
| Gas Supply | Y |
| Weight | 16.05 kg |
Documents
About Buffalo
Related products
-
-
SPECIAL OFFER Buffalo Folding Gas Barbecue And Free Folding Table
BuffaloSKU: S502Availability: Discontinued -
-
Buffalo 6 Burner LPG Barbecue Griddle
BuffaloSKU: CY265Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£777.99Original price was: £777.99.£696.39Current price is: £696.39. ex VAT






