Propane. 16kW with 37mbar regulator. Ideal for 15″ Woks
Original price was: £772.99.£606.75Current price is: £606.75. ex VAT
Availability: 1 day
Description
The portable `StreetWok LP20¿ from CINDERS BARBECUES Ltd introduces new technology to an ancient method of cooking, solving problems of noise and skill levels inherent in traditional wok burners. The StreetWok LP20 packs up to 16kW of controllable punch into a portable appliance weighing only 17kg. This kind of power is usually accompanied by a loud roar, whilst CINDERS uses a `flower head¿ array of patented low pressure burners to diffuse the sound and spread the heat around the base of the wok. Spreading the heat also avoids the difficult wok `hot spot¿ and allows heat to penetrate food faster and more evenly, enabling more reliable throughput without specialist training. Made in Britain and CE safety compliant, the StreetWok LP20 represents a real technical breakthrough and is set to offer fresh opportunities to all sectors of outdoor catering.
- Ideal for woks up to 380mm such as CT246
- Powerful 16kW heat output maximises speed of service and profitability
- Unique, patented ‘flower head’ design distributes heat across the wok
- No heat-up time – start cooking quickly
- Cooking position and ergonomics designed for outdoor catering requirements
- Low pressure, quiet flame
- Made in Britain and manufactured to the high standards of industry-renowned Cinders quality
- Supplied ‘ready to go’ with fitted, approved regulator
- Portable and easy to transport and set up
- CE approved with high level of safety compliance
- Innovative technology multi-head power delivery – 16 jets
- Please note: if used for mobile catering, the warranty is parts only
Additional information
| Dimensions | 220(H) x 340(W) x 580(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 340 x 340mm |
| Material | Stainless Steel & Cast Iron |
| Supplier Reference | StreetWok LP20 |
| Weight | 17kg |
| Brand | Cinders |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Section Name | Hobs |
| Product Group Category | Commercial Hobs |
| Barcode | 5060748959683 |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black & Silver |
| Product No Of Burners | 1 |
| Product Depth | 580 |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 220 |
| Product Tags | hob, gas hob |
| Number Of Hobs | 1 |
| Product Group | Boiling Rings |
| Wattage | 16 kW |
| Width (mm) | 340 |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents
