Includes thermistor penetration and air probes. With case
Original price was: £223.99.£217.27Current price is: £217.27. ex VAT
Availability: Awaiting Stock
Out of stock
Description
The Comark C42C high performance thermometer is a great choice for use in food service areas. Designed for accuracy and reliability, the C42C provides highly precise temperature readings using either a type-T thermocouple, thermistor probes or AX24L air probe (all included).
With a tough, rugged build, the C42C is designed for the rigours of the busy professional kitchen and the unit itself is made to last. The case is waterproof to IP65 rating, whilst the durable controls and large display make the thermometer easy use and read. It’s also highly efficient, needing only two AA batteries to run – and a new set of batteries lasts around 5,000 hours too.
The C42C incorporates a range of advanced features designed to answer the quality control and HACCP requirements of the professional food industry user. Also includes handy carry/storage case.
- Includes 1x PX22L
- Exceptional battery life of up to 5,000 hours (user-replaceable AA batteries)
- 0.1°C/0.2°F temperature resolution
- Temperature range: Thermocouple: -200°C to +400°C. Thermistor: -50°C to +150°C
- Rugged and waterproof case (IP65/67)
- Max/min and hold function with high/low alarm and timer
Additional information
| Dimensions | 200(H) x 160(W)mm |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 300kg |
| Brand | Comark |
| Main Category | Utensils |
| Section Name | Thermometers |
| Product Group Category | Cooking & Food Thermometers |
| Barcode | 095969906739 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Blue |
| Product Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 55 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Height (mm) | 200 |
| Product Group | Thermometers |
| Width (mm) | 160 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 Days |
| Weight | 0.63 kg |

