Home / Shop / Appliances / Cooking Appliances / BBQs / Crown Verity Gas Barbecue 5 Burners CVMCB36
Crown Verity Gas Barbecue 5 Burners CVMCB36 - BBQs
Availability: 6-8 weeks
SKU: GH571
Category: BBQs
Tags: Barbecues, BBQs, Crown Verity Barbecues, Gas barbecues, Need description optimisation
23.2kW. Cooking area: 860x533mm
£3,322.40 ex VAT
We are £50.59 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
High quality barbecues grill, made from robust stainless steel and featuring independently controlled burners for cooking versatility. The removable pans catch any dripping fat and grease, helping to eliminate any flare ups and lockable castors ensure mobility and safety. Propane bottle not included.
- Stainless steel construction
- Rapid heat up time (6 minutes)
- Heavy duty, cool touch handle
- 10 years warranty on stainless steel burners and cooking grates
- Max product output: up to 280 burgers per hour
- Removable drip trays
- Independent burner controls
- Large grill area
Additional information
| Dimensions | 915(H) x 1118(W) x 711(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 860(W) x 533(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Output | 79,500 Btu/Hr |
| Supplier Reference | CVMCB36 |
| Temperature Range | Max +425°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 86.6kg |
| Brand | Crown Verity |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Barbecues |
| Barcode (EAN) | 5050984361395 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| No Of Gas Burners | 5 |
| Product Depth | 711 |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 915 |
| Mobility | Wheels |
| Product Type | Barbecues |
| Undershelf | Yes |
| Wattage | 79500Btu/hr |
| Width (mm) | 1118 |
| Operating Temperature Range | 425 °C |
| Gas Supply | Y |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents
Related products
-
Cinders Lightweight Propane Gas Barbecue Slimfold SG80
CindersSKU: K353Availability: 3-5 days£1,332.99Original price was: £1,332.99.£1,253.90Current price is: £1,253.90. ex VAT -
Buffalo 6 Burner Combi BBQ Grill and Griddle
BuffaloSKU: CP240Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£706.99Original price was: £706.99.£557.50Current price is: £557.50. ex VAT -
Crown Verity Gas Barbecue 8 Burners CVMCB60
Crown VeritySKU: GH573Availability: 6-8 weeks£5,471.67 ex VAT -
Big K Lumpwood Charcoal 10kg
Big KSKU: CM826Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£18.19Original price was: £18.19.£17.28Current price is: £17.28. ex VAT
