Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Iron Grill with Handles 38x26cm
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
380(D) x 260(W)mm. Carbon steel. Induction compatible.
£99.99 Original price was: £99.99.£96.99Current price is: £96.99. ex VAT
We are £3.00 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
The 38x26cm De Buyer iron grill pan with handles is designed to help you grill meat without the need to add fats, making it a great choice for healthy cooking.
Perfect for cooking shellfish, fish and vegetables, this high quality grill plate features convenient handles for easy positioning. Designed and manufactured in France to the highest specifications. The 2.5-3mm thick carbon steel is suitable for use on all heat sources including induction.
- Suitable for all heat sources including induction
- Griddle marks to add sear lines
- Requires seasoning prior to use
- Perfect for high heat cooking
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 25(H) x 260(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 2.49kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3011245640026 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 380 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 25 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 260 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 2.20 kg |
About De Buyer
Related products
-
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 200mm
VogueSKU: CB899Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£30.49Original price was: £30.49.£28.97Current price is: £28.97. ex VAT -
-
De Buyer Chocinduction Non Stick Cast Aluminium Induction Frying Pan 200mm
De BuyerSKU: DN890Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£103.82 ex VAT -
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 280mm
De BuyerSKU: DN899Availability: 15/06/2026£64.99Original price was: £64.99.£63.04Current price is: £63.04. ex VAT






