Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Mineral B Round Grill Pan 32cm
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
320(Ø)mm. Carbon steel. Induction compatible.
£76.99 Original price was: £76.99.£74.68Current price is: £74.68. ex VAT
We are £2.31 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 27/05/26
In stock
Description
The 32cm De Buyer Mineral B round grill pan is the ideal pan for searing meats and vegetables at high temperatures whilst creating the perfect sear marks. The pan delivers fast, even cooking, helping to improve results and reduce food waste.
Designed and manufactured in France from high quality carbon steel, the pan features a strong riveted handle and is oven safe for up to 10mins at 200°C. Suitable for all heat sources including induction.
- Suitable for all heat sources including induction
- Create perfect sear marks on meat and vegetables
- Requires seasoning prior to use
- Perfect for high heat cooking
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 45(H) x 320(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 2.31kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3011245613327 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 320 |
| Product Diameter | 320 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 45 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | Yes |
| Product Type | Griddle Pans |
| Width (mm) | 320 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 2.45 kg |
About De Buyer
Related products
-
-
-
Bourgeat Non Stick Frying Pan 220mm
Matfer BourgeatSKU: E823Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£29.89Original price was: £29.89.£23.74Current price is: £23.74. ex VAT -
Bourgeat Non Stick Frying Pan 260mm
Matfer BourgeatSKU: E824Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£32.99Original price was: £32.99.£29.44Current price is: £29.44. ex VAT






