Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Mineral B Steel Round Pancake Pan 26cm
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
260(Ø)mm. Carbon steel. Induction compatible.
£46.49 Original price was: £46.49.£44.17Current price is: £44.17. ex VAT
We are £2.32 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
If you’re cooking pancakes or crepes, the 26cm De Buyer Mineral B steel round pancake pan is perfectly designed for delivering fantastic results. Made for high temperatures, the pan delivers fast, even cooking – perfect for creating those deliciously crispy thin crepes.
Designed and manufactured in France from high quality carbon steel, the pan features a strong riveted handle and is oven safe for up to 10mins at 200°C. Suitable for all heat sources including induction.
- Suitable for all heat sources including induction
- Perfectly formed for pancakes
- Requires seasoning prior to use
- Perfect for high heat cooking
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 13(H) x 260(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.33kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3011245615260 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 260 |
| Product Diameter | 260 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 13 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | Yes |
| Product Type | Crepe Pans |
| Width (mm) | 260 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.33 kg |
About De Buyer
Related products
-
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 280mm
VogueSKU: CB902Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£43.49Original price was: £43.49.£41.32Current price is: £41.32. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Aluminium Frying Pan with Red Handle 240mm
SKU: CK964Availability: Discontinued -
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 200mm
De BuyerSKU: DN896Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£38.99Original price was: £38.99.£37.04Current price is: £37.04. ex VAT -
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 280mm
De BuyerSKU: DN899Availability: 15/06/2026£64.99Original price was: £64.99.£63.04Current price is: £63.04. ex VAT













