Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Mineral B Steel Round Pancake Pan 30cm
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
300(Ø)mm. Carbon steel. Induction compatible.
£50.99 Original price was: £50.99.£49.46Current price is: £49.46. ex VAT
We are £1.53 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
If you’re cooking pancakes or crepes, the 30cm De Buyer Mineral B steel round pancake pan is perfectly designed for delivering fantastic results. Made for high temperatures, the pan delivers fast, even cooking – perfect for creating those deliciously crispy thin crepes.
Designed and manufactured in France from high quality carbon steel, the pan features a strong riveted handle and is oven safe for up to 10mins at 200°C. Suitable for all heat sources including induction.
- Suitable for all heat sources including induction
- Perfectly formed for pancakes
- Requires seasoning prior to use
- Perfect for high heat cooking
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 15(H) x 300(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.78kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3011245615307 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 300 |
| Product Diameter | 300 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 15 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | Yes |
| Product Type | Crepe Pans |
| Width (mm) | 300 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.92 kg |
About De Buyer
Related products
-
-
Vogue Tri Wall Copper Frying Pan 240mm
VogueSKU: CM679Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£57.99Original price was: £57.99.£56.25Current price is: £56.25. ex VAT -
-
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 240mm
De BuyerSKU: DN897Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£46.99Original price was: £46.99.£44.64Current price is: £44.64. ex VAT












