Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
320(Ø)mm. Blue steel. Induction compatible.
£52.99 Original price was: £52.99.£51.40Current price is: £51.40. ex VAT
In stock
Description
Made with 2mm thick blue-tempered steel, the 32cm De Buyer Outdoor blue steel round pan is a superb pan for cooking across all sources. Whether its on your home induction hob or an open flame, the pan delivers exceptional cooking performance making it a great choice for searing, browning and frying delicious dishes.
With the exceptional construction quality of De Buyer, the blue steel round pan distributes heat across the base evenly, ensuring reduced hot spots and less potential food waste. The handle also features a handy hole, allowing you to hang the pan for easy storage and rapid access.
- Suitable for all heat sources including open flame and BBQ
- Perfect for searing, browning, frying
- Riveted handle
- Optimal heat distribution
- Hand wash
Additional information
| Dimensions | 58(H) x 320(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.96kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3011245200329 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 549 |
| Product Diameter | 320 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 58 |
| Induction | Induction Ready |
| Product Tags | HW066 |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | Yes |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 320 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 2.09 kg |
About De Buyer
Related products
-
Bourgeat Elite Pro Non Stick Induction Frying Pan 200mm
Matfer BourgeatSKU: C334Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£70.99Original price was: £70.99.£68.86Current price is: £68.86. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 260mm
VogueSKU: CB901Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£39.49Original price was: £39.49.£37.52Current price is: £37.52. ex VAT -
-
Vogue Tri Wall Copper Frying Pan 200mm
VogueSKU: CM678Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£52.99Original price was: £52.99.£51.40Current price is: £51.40. ex VAT





