Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Length: 240mm
Original price was: £7.79.£7.40Current price is: £7.40. ex VAT
In stock
Description
The Deglon flat silicone brush is a precision tool designed for professional bakers and pastry chefs who demand flawless finishes. Its silicone head glides smoothly to evenly coat, glaze, or soak delicate pastries without crushing layers – perfect for brioches, cakes, and intricate desserts. The heat-resistant blue silicone resists stains and odours, whilst the rigid yet flexible design ensures control for lining moulds or applying fine icing details.
- Single piece of flexible silicone offers resistance to high temperatures. Meets HACCP requirements
- Innovative Stop Glisse handle, allowing the brush to be held on the edge of the bowl
- Stain resistant blue colour – perfect for working with chocolate or tomatoes
- Non-scratch design – protects non-stick containers
- Easy-clean – dishwasher safe
Additional information
| Dimensions | 240(H) x 40(W)mm |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Supplier Reference | 3921523-V |
| Manufacturers Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 59g |
| Brand | Deglon Sabatier |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Section | Pastry Brushes |
| Barcode (EAN) | 3118580395236 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 12 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Fridge Proof | Yes |
| Height (mm) | 240 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Pastry Brushes |
| Width (mm) | 40 mm |
| Operating Temperature Range | 230 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.06 kg |

