3kW. Plate diameter: 40cm
£409.99 ex VAT
Availability: 4-5 weeks
Description
Built for busy cafes and high-volume service, the Dynamic crepe maker is the perfect solution for delivering delicious crepes, pancakes, tortillas, naans and blinis in volume. With rapid heat-up and uniform performance across its generous 40cm plate, the machine features a coiled heating element which spreads heat evenly edge to edge, ensuring consistent colour and texture, batch after batch.
The crepe machine is supplied ready to use – no seasoning required – so service can start straight away, whilst a power-on safety indicator adds confidence on a fast-moving pass. Engineered for everyday professional use, the Dynamic crepe maker is user-friendly and very easy to clean, reducing turnaround times between batches.
- Ready to use – no seasoning required
- Delivers even cooking with rapid heat up
- User-friendly and very easy to clean
- Highly durable – designed for everyday professional use
- Perfect for crepes, pancakes, tortillas, naans, and blinis
- Power on safety indicator
Additional information
| Dimensions | 160(H)mm |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 50°C to 300°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 17kg |
| Brand | Dynamic |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Crepe Makers |
| Barcode (EAN) | 3563880141050 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Orange |
| Secondary Colour | Orange |
| Product Diameter | 400 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 160 |
| Mobility | Feet |
| Product Type | Crepe Makers |
| Wattage | 3000 |
| Operating Temperature Range | 50 °C to 300 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 4-5 weeks |
