Availability: 3-4 weeks
Blending capacity: 75-300Ltr. Shaft length: 300mm
Original price was: £989.99.£751.55Current price is: £751.55. ex VAT
We are £11.44 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
Especially designed for mixing in low height container with large capacity. Complete with motor block and mixer foot. Comfortable working which allows a better handling on these powerful models thanks to their reduced foot and compact design. Reducing the chance of any muscular discomfort. Complete with motor block and mixer foot.
- New cooling technology ensures longer life to your mixer
- Detachable mixer tool
- Safety switch
- Double insulation
- Stainless-steel bell
Additional information
| Capacity | 75 to 300 litre capacity |
|---|---|
| Dimensions | 609(H) x 236(W) x 165(D)mm |
| Shaft Length | 150mm |
| Material | Stainless Steel & ABS |
| Speed | 11,000 rpm |
| Supplier Reference | MX150T |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 5.9kg |
| Brand | Dynamic |
| Sub Category | Blenders |
| Section | Stick Blenders |
| Barcode (EAN) | 3760071067834 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Grey & Orange |
| Product Depth | 165 |
| Product Diameter | 236 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 609 |
| Length | 609 |
| Capacity (ml) | 300 |
| Range Name | SMX |
| Product Type | Stick Blenders |
| Wattage | 1kW |
| Width (mm) | 236 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 5-6 weeks |
About Dynamic
Founded in 1964, Dynamic produce professional and heavy duty blenders, whisks, salad spinners and vegetable cutters designed for use in the catering industry. Dynamic offers a huge range of products, from junior single-speed cordless blenders and whisks to the powerful and heavy duty variable speed stick.

