Without Disc. 1.1kW
£1,849.99 ex VAT
Availability: Awaiting Stock
Out of stock
Description
Five speeds food slicer up to 720 trm with pulse function. Allows to slice, grate, make julienne, macedoine and French fries in one tool. Unique design 100% hygienic, all parts in contact with food are easily removable and dishwashable. Convertible as a food processor.
- Versatile: up to 28 applications
- Easy cleaning
- Powerful
- Great manoeuvrability
- Easy placement of the receptacle and accessories
- Increased productivity: largest discs of the market (225mm)
- Quiet: 50db only
- Quick to dismantle
- Large hopper
- Hygienic discs in stainless steel
- Easy to clean: all parts in contact with food dishwashable
- Robust: high technology materials
Additional information
| Dimensions | 625(H) x 530(W) x 858(D)mm |
|---|---|
| Power Type | Electric |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Weight | 32kg |
| Brand | Dynamic |
| Section Name | Food Prep Machines |
| Product Group Category | Veg Prep Machines |
| Barcode | 3760071069357 |
| Website Clearance Category | Food Prep Machines |
| Product Main Colour | Orange |
| Product Secondary Colour | Orange |
| Product Depth | 858 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 625 |
| Product Group | Veg Prep Machines |
| Wattage | 1100 |
| Width (mm) | 530 |
| Plug Fitted | Yes |
| Weight | 27.00 kg |
About Dynamic
Founded in 1964, Dynamic produce professional and heavy duty blenders, whisks, salad spinners and vegetable cutters designed for use in the catering industry. Dynamic offers a huge range of products, from junior single-speed cordless blenders and whisks to the powerful and heavy duty variable speed stick.
