Energy-saving 13W UVA bulb
Original price was: £55.99.£23.93Current price is: £23.93. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.26 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
In stock
Description
Silent and discreet. Ideal for food prep areas , dining rooms etc.. Eliminates the risk of contamination as flying pests are contained within the unit.
- Mess-free. No zaps – no insect debris
- 50m² coverage
- Easy to install – wall or shelf mounted
- Easy to maintain – change glue board around once a month
- E27 13W UVA Energy saving lamp – saves up to 80%
Additional information
| Dimensions | 325(H) x 236(W) x 122(D)mm |
|---|---|
| Material | Metal |
| Power Type | Electric |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 620g |
| Brand | Eazyzap |
| Section Name | Fly Killers |
| Product Group Category | Fly Killers |
| Barcode | 5050984564000 |
| Bulb Fitting Type | E27 |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 122 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 325 |
| Product Tags | fly killing machine, electric fly killer |
| Suitable For | Pest Control |
| Product Group | Fly Killers |
| Width (mm) | 236 |
| Plug Fitted | Yes |
| User manual | user_manual_ct870.pdf |
| Weight | 1.05 kg |
About Eazyzap
Eazyzap specialises in the production of high quality pest control devices, including a selection of electric commercial fly killers and energy-saving glue boards. The fly killers are available in a choice of power outputs to provide suitable coverage for your needs, and can either be free standing or ceiling-mounted.
Eazyzap fly killers are the ideal solution for commercial kitchens, designed to dispose of unwanted pests efficiently and discreetly, as not to distract your staff and preserve a professional atmosphere. Eazyzap Slimline fly killers feature a thin profile design to save space, perfect for smaller kitchens and communal areas to keep them free of insects.






