Fagor 900 Series 4 Zone Countertop Induction Hob C-I945 - Induction Hobs
Availability: 3-4 weeks
20kW. 3 Phase
Original price was: £11,917.99.£9,749.52Current price is: £9,749.52. ex VAT
Description
The C-I945 Fagor 900 Series 4 zone countertop induction hob provides the powerful and reliable cooking station for busy professional kitchens. With an impressive 5kW of cooking power per zone and front mounted dial controls, you get rapid, responsive heating and simple user-friendly operation. And as the hob uses induction cooking technology, not only is it considerably more efficient than traditional gas and electric hobs, it’s also safer with no naked flames or hot elements.
At 800mm wide, the hob provides plenty of space larger pots and pans, and thanks to ceramic glass top and strong stainless steel construction, the hob is easy to clean too.
Suites perfectly with other Fagor 900 Series appliances and stands.
- Strong 2mm thick stainless steel construction
- 6mm thick glass ceramic hermetically sealed into the base
- 5kW power per zone
- Rapid heating
- Pan detection technology helps to reduce energy use
- 50% energy savings against standard gas burners
- Cooking area: Ø 280 mm
Additional information
| Dimensions | 290(H) x 800(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 400V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 85kg |
| Brand | Fagor |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Induction Cookers |
| Section | Single Zone Induction Hobs |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 930 |
| Power | Three Phase |
| Height (mm) | 290 |
| Number Of Hobs | 4 |
| Number Of Plates | 4 |
| Range Name | 900 Series |
| Product Type | Induction Hobs |
| Undershelf | No |
| Wattage | 20000 |
| Width (mm) | 800 mm |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 5-6 weeks |
