Fagor 900 Series Free Standing Electric Fryer F-E9121 - Fryers
Availability: 2-3 days
Single basket 18kW Three phase. Capacity: 21Ltr
Original price was: £2,544.99.£2,089.18Current price is: £2,089.18. ex VAT
Description
Whether it’s seafood, chips, chicken or fried desserts, the F-E9121 Fagor 900 Series freestanding single tank electric fryer helps you achieve those perfectly crispy results that you’re looking for.
Powerful and reliable, the F-E9115 delivers 18kW of almost instant heat – all regulated by the front-mounted dial temperature controls. Its generous 21 litre capacity and single large fry basket provides plenty of space for larger loads, whilst the strong stainless steel construction ensures the fryer is both highly durable and easy to clean. A fantastic fryer for the professional kitchen.
Suites perfectly with other Fagor 900 Series appliances and stands.
- Strong 2mm thick stainless steel construction
- Adjustable temperature control: 60-200°C
- High power heats instantly
- Safety thermostat
- Supplied with single large basket
Additional information
| Dimensions | 850(H) x 400(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 400V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 75kg |
| Brand | Fagor |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | All Fryers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 930 |
| Power | Three Phase |
| Height (mm) | 850 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Tanks | 1 |
| Number Of Baskets | 1 |
| Range Name | 900 Series |
| Taps | No |
| Product Type | Free Standing Fryers |
| Wattage | 18000 |
| Width (mm) | 400 mm |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 5-6 weeks |


