Greenspeed Disinfectant Spray Ready To Use 500ml - New in
Pack Size: 500ml. Tested To BS EN 1276, BS EN 13697, BS EN 1650 and BS EN 14476
Original price was: £5.59.£5.31Current price is: £5.31. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Hold your venue to the highest hygiene standards while also minimising your environmental impact with this 500ml Greenspeed disinfectant spray bottle. The lactic acid-based formula makes this solution extremely effective at tackling a wide range of bacteria and viruses in just five minutes. This makes it easy for staff to quickly disinfect your surfaces.
Made with plant-based materials, this disinfectant is free from potentially hazardous substances.
- Contact Time: 5 Minutes
- This lactic acid-based disinfectant tackles stains and eliminates harmful microbes
- The plant-based ingredients are highly renewable
- Free from quaternary ammonium compounds, alcohols, aldehydes, hypochlorite or other chlorine compounds
- The formula is biodegradable according to international standards
- The solution is free from hazard symbols (CLP-free)
- Made in an environmentally responsible factory powered by renewable energy
- The packaging is made from recycled and plant-based plastic
- The ready-to-use formula makes this disinfectant easy to apply
- Passes the BS EN 1276, EN 13697, EN 1650 and EN 14476 standards for antibacterial, levuricidal and virucidal performance
- Kills 99.9% of bacteria within 5 minutes
Additional information
| Capacity | 500ml |
|---|---|
| Dimensions | 250(H) x 90(W) x 40(D)mm |
| Weight | 600g |
| Brand | Greenspeed |
| Section Name | Cleaning Chemicals |
| Product Group Category | Eco Friendly Chemicals |
| Barcode | 5407003312294 |
| Chemical Form | Liquid |
| Usable Cleaning Areas | Bar & Restaurants<multisep/>Housekeeping<multisep/>Kitchen & Food Preparation<multisep/>Washrooms & Toilets |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Clear |
| Product Secondary Colour | Transparent |
| Product Depth | 40 |
| Environment Friendly | Environmentally Friendly |
| Height (mm) | 250 |
| Mix Type | Ready To Use |
| Scent | Unperfumed |
| Capacity (ml) | 0.5 |
| Suitable For | Surfaces |
| Product Group | Disinfectants |
| Width (mm) | 90 |
| Weight | 0.54 kg |
Documents
