250W
Original price was: £794.99.£684.57Current price is: £684.57. ex VAT
Availability: 2 days
We are £10.42 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/03/26
Description
The Hatco DL-750-RL decorative Bright Nickel restaurant heat lamp provides a fantastic combination of spot food warming and stylish front-of-house presentation.
Designed for easy operation, the lamp focuses heat down onto dishes with a powerful 250W bulb (not supplied), making it idea for brief hot holding. A simple on/off switch allows the lamp to be powered on whenever required. Simple, stylish and effective.
- Maximum Watt Bulb: 250W (Not Included)
- Heat shade diameter: 246(H) x 279mm Dia
- Lamp mounts with cord to the canopy. Overall length from 432mm (17″) to any length
- Lower switch
Additional information
| Dimensions | 216(H) x 279(W) x 431.8(L)mm |
|---|---|
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 2.27kg |
| Brand | Hatco |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Section Name | Food Display and Gantry |
| Product Group Category | Heat Lamps |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 279 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 216 |
| Length | 431.8 |
| Product Group | Heat Lamps |
| Wattage | 250 |
| Width (mm) | 279 mm |
| Electrical | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents

