3kW
Original price was: £744.99.£620.54Current price is: £620.54. ex VAT
Availability: 1 day
Description
The RCTHW2-3 Hatco Heatmax countertop heated well is specially designed for expertly holding hot foods for extended periods of time. Ultra reliable and powerful, the Heatmax features two high performance heating elements which deliver efficient, even heating for the well, preventing hot spots and potential food waste.
Control is simple, thanks to its intuitive programmable digital panel. With up to three programmes, simply set the menu item and the RCTHW2-3 keeps to the temperature in the routine. The temperature is continually monitored to maximise food safety.
The Hatco Heatmax is great for reducing running costs too, thanks to its energy-saving low power mode and advanced insulated design which retains heat for longer. And once service is over, the unit is easy to clean too.
- Equipped with two high-powered heating elements for efficient, even heating
- Control panel with 3 programmable temperature settings, each with their own temperature range of 40°C to 65°C, 65°C to 80°C and 80°C to 95°C. Improved electronic controller to monitor the temperature for optimum results
- Energy-saving low-power mode for off-peak hours
- Insulated stainless steel design provides easy maintenance and durable performance
- Switches from heat to hold automatically when timer is set
- Wet well only
Additional information
| Dimensions | 290(H) x 368(W)mm |
|---|---|
| Heat Type | Wet Heat |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 11kg |
| Brand | Hatco |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Section Name | Catering Bains Marie |
| Product Group Category | Bains Marie |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 582 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts Only |
| Feat Type | Feet |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 290 |
| Product Tags | GG097 |
| Taps | No |
| Product Group | Bains Marie |
| Wattage | 3000 |
| Width (mm) | 368 mm |
| Operating Temperature Range | 45 °C to 95 °C |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |

