Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
3Ltr
Original price was: £18.09.£17.19Current price is: £17.19. ex VAT
We are £0.90 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
The 3Ltr Kilner clip top square jar has been beautifully designed with traditional yet modern styling using bold embossments. Clear ML volume indicators are highlighted on the sides along with the Kilner authentic logo. The bottle capacity is 300ml which is the perfect size for preserving vinegars and syrups, as well as infusing oils. The strong clip top provides an airtight seal for the contents.
- Large 3Ltr capacity – perfect for preserving large batches of whole fruits and vegetables and storing dry foods like cereals, pasta nests and pet biscuits
- Robust and durable for everyday use
- Each jar embodies the traditional Kilner styling with the authentic embossed logo and contains a detailed instruction leaflet inside
- Made from natural ingredients – no harmful chemicals or toxins can leak into the food. Glass is BPA free and does not absorb odours, flavours or stains
Additional information
| Capacity | 3 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 235(H) x 142(W)mm |
| Material | Glass |
| Supplier Reference | 25.079 |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.452kg |
| Brand | Kilner |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Preserving Jars and Bags |
| Section | Preserving Jars |
| Barcode (EAN) | 5010853283012 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Clear |
| Product Depth | 160 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 235 |
| Capacity (ml) | 3 |
| Product Type | Preserve Jars |
| Width (mm) | 142 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.48 kg |
About Kilner
John Kilner and Co. first invented the original Kilner jar in the 1840s, which has stood the test of time for over 150 years. Maintaining a unique vacuum, these products help households all over the country successfully preserve and pickle fruit and vegetables. Our collection includes clip top jars and screw top jars as well as spare rubber seals.


