Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
2000ml
Original price was: £13.49.£12.82Current price is: £12.82. ex VAT
In stock
Description
The 2Ltr Kilner universal storage jar with acacia lid brings a touch of style to any kitchen. Combining elegance with functionality, the Kilner jar is both versatile and practical, with a distinctive grain pattern and colour for an artisanal touch.
The airtight lid, paired with a silicone seal, ensures optimal storage for various dry foods like grains, pasta, and cereals – perfect for organising your pantry. Beyond the kitchen, these jars add a decorative touch to bathroom settings, maintaining a tidy space for cosmetics and toiletries.
- Dishwasher safe glass jar. Acacia wood must be hand washed separately
- Made from natural ingredients – no harmful chemicals or toxins can leak into the food. Glass is BPA free and does not absorb odours, flavours or stains
Additional information
| Capacity | 2 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 175(H) x 156(W)mm |
| Material | Glass |
| Supplier Reference | 25.087 |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 858g |
| Brand | Kilner |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Preserving Jars and Bags |
| Section | Preserving Jars |
| Barcode (EAN) | 5010853285528 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Clear |
| Product Depth | 156 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 175 |
| Capacity (ml) | 2 |
| Product Type | Preserve Jars |
| Width (mm) | 156 mm |
| Weight | 0.83 kg |



