Availability: 7-10 days
2.5kW. 13A. Pizza capacity: up to 1x 15″
Original price was: £1,059.99.£820.50Current price is: £820.50. ex VAT
We are £12.49 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
Attractive front of house single pizza oven.
- Rapid 2 – 3 minute cooking time
- Stylish retro design
- Fully adjustable and independently heated stone base
- Utilises stone cooking base for perfectly crispy pizza
- Slide out crumb tray for easy cleaning and removal of crumbs
- Double-glazed door for energy efficiency and visibility
- Only requires connection to a 13A socket
Additional information
| Dimensions | 585(H) x 570(W) x 610(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 50°C to 350°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 43kg |
| Brand | King Edward |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Pizza Ovens |
| Barcode (EAN) | 718603080984 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Red |
| Secondary Colour | Red |
| Product Depth | 610 |
| Number Of Fridge Doors | 1 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 585 |
| Product Type | Pizza Ovens |
| Wattage | 2525W |
| Width (mm) | 570 |
| Operating Temperature Range | 50 °C to 350 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 3-4 weeks |

