Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Cake Decorating / Mason Cash Stainless Steel Cake Tester
Availability: 12/06/2026
235mm
£2.89 Original price was: £2.89.£2.75Current price is: £2.75. ex VAT
We are £0.14 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
The Mason Cash cake tester is a great part of the home baking range, allowing you to ensure your cakes are baked to perfection each time. Specially designed to be easy to use, the tester features metal construction which easily pierces cakes without causing obvious damage to the structure. And once you’re done, the tester can be popped in the dishwasher for easy cleaning.
- Dishwasher safe
- Highly durable design
Additional information
| Dimensions | 50(H) x 60(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Supplier Reference | 2007.933 |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 17g |
| Brand | Mason Cash |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Cake Decorating |
| Section | Cake Decorating Supplies |
| Barcode (EAN) | 5010853199467 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 235 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 50 |
| Product Type | Cake Testers |
| Width (mm) | 60 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.02 kg |
About Mason Cash
Since the 1800s Mason Cash have been producing beautiful, functional and iconic kitchenware. Famed for their classic kitchenware designs from the mixing bowl to the pudding basins, these products and brand have endured the test of time and have become design icons. Perfect for domestic as well as professional use, this selection includes different sized mixing bowls and pudding basins to choose from.
Related products
-
-
Sale!
200PACKNescafe Original Stick Pack
NescafeSKU: DN806Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£27.29Original price was: £27.29.£25.93Current price is: £25.93. ex VAT -
PME Portable USB Rechargeable Airbrush Kit
PMESKU: HZ076Availability: 15/06/2026£63.99Original price was: £63.99.£62.07Current price is: £62.07. ex VAT -



