Matfer Bourgeat Exoglass Bread Mould 305mm - Loaf Tins
Availability: 12/06/2026
125x305mm
Original price was: £33.99.£30.39Current price is: £30.39. ex VAT
We are £1.60 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
Perfect cooking and colouring. Retains shape, unbreakable. Composite material. Non-stick without greasing (except grooved). Stainless and dishwasher safe.
- Non-stick – helps retain bread quality and reduce food waste
- Low heat inertia – can be safely handled within seconds from oven
- Multi-purpose – can be used for sweet or savoury dishes
- Thermal shock resistance – can be used straight from freezer to oven
- Highly versatile – suitable for baking on sheets or racks
- Easy to clean, hand wash and dishwasher safe
Additional information
| Capacity | 1Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 102(H) x 125(W) x 305(D)mm |
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 442g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Bakeware |
| Section | Loaf Tins |
| Barcode (EAN) | 3334493459364 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 305 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 102 |
| Length | 290 |
| Ovenproof | Yes |
| Capacity (ml) | 1 |
| Size Guide | 90 |
| Product Type | Loaf Tins |
| Width (mm) | 125 |
| Operating Temperature Range | -20 °C to 250 °C |
| Weight | 0.44 kg |



