Matfer Bourgeat Exoglass Flat Bevelled Spatula 35cm - Spatulas, Turners & Scrapers
Availability: 12/06/2026
Length: 14″. Heat resistant up to 220°C
Original price was: £6.79.£6.17Current price is: £6.17. ex VAT
We are £0.32 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
Exoglass spatula Bevelled flat
- Heat resistant up to 220°C
- Hardwearing design
- Rot proof
- Sterilisable
Additional information
| Dimensions | 10(H) x 63(W) x 349(D)mm |
|---|---|
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 75g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Kitchen Utensils and Tools |
| Section | Spatulas |
| Barcode (EAN) | 3334491135017 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 349 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 10 |
| Length | 350 |
| Product Type | Spatulas |
| Width (mm) | 63 |
| Operating Temperature Range | 220 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.07 kg |



