Matfer Bourgeat Exoglass Tart Ring 120mm - Cake Tins
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
120mm
Original price was: £7.49.£6.74Current price is: £6.74. ex VAT
We are £0.35 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
Perfect cooking and colouring. Retains shape, unbreakable. Composite material. Non-stick without greasing (except grooved). Stainless and dishwasher safe.
- Suitable for modern production, can be used straight from freezer to oven
- Bake on sheets or rack. Certain moulds are available with appropriate bases. Multipurpose, sweet or savoury
- Easy to clean, hand wash and dishwasher safe
- Exoglass moulds have the advantage of low inertia to heat. They can be handled without danger a few seconds after removing from the oven. Perfect turn-out
Additional information
| Dimensions | 22(H) x 120(W) x 120(D)mm |
|---|---|
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 56g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Bakeware |
| Section | Cake Rings |
| Barcode (EAN) | 3334493467093 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 120 |
| Product Diameter | 120 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 22 |
| Product Type | Baking Rings |
| Width (mm) | 120 |
| Operating Temperature Range | -20 °C to 250 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.05 kg |



