Availability: 7-10 days
2 x 1/1 GN Bain Marie. 2.2kW. With Heated Gantry & Tray Slide
Original price was: £1,433.99.£1,174.11Current price is: £1,174.11. ex VAT
Description
Economic to buy, economic to operate. Fan-assisted heating system lifts out for maintenance and cleaning. Even temperatures throughout. Dry heat Bain Marie tops take gastronorm containers (not supplied). Front and end panels in Merlin Grey durable plastic coated steel. Bright polished stainless steel interior. Stainless steel sliding doors lift off for cleaning. Fitted with two grid shelves with heavy duty supports. Fitted with drop-down trayslide and quartz-heated gantry with Perspex sneeze guard. Fitted with two metre cable and plug for 13amp supply. Comes complete with 125mm diameter all swivel castors, two of which are braked.
- Efficient operation
- Stainless steel sliding doors lift off for easy cleaning
- Fan assisted heating system lifts out for maintenance and cleaning
- Fitted with drop-down trayslide and quartz-heated gantry with Perspex sneeze guard
- Even temperatures throughout
Additional information
| Dimensions | 1320(H) x 800(W) x 665(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Supplier Reference | 2FBM package |
| Temperature Range | 30°C to 110°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 64kg |
| Brand | Moffat |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Hotcupboards & Plate Warmers |
| Section | Hot Cupboards |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Depth | 665 |
| Power | Single Phase |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 1320 |
| Hot Cupboard Type | Bain Marie |
| Mobility | Castors |
| Surface | Bain Marie |
| Product Type | Hot Cupboards |
| Wattage | 2.2kW |
| Width (mm) | 800 |
| Operating Temperature Range | 30 °C to 110 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 3-4 weeks |

