Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / Nisbets Essentials Aluminium Non-Stick Teflon Frying Pan 20cm
Nisbets Essentials Aluminium Non-Stick Teflon Frying Pan 20cm - Frying Pans
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
200(Ø)mm. 800ml. Aluminium.
£10.72 ex VAT
In stock
Description
Aluminium non-stick pan with riveted handle.
- Teflon non-stick coating reduces food burning or sticking to the pan
- Oven proof – can be quickly transferred from hob to oven
- Suitable for all hob types, including induction
- Strong riveted handle makes it easy to lift or carry the pan
- Handle features hanging hole for easy storage
- Please note: metal handle transfers heat – use suitable hand protection
- Hand wash only
Additional information
| Capacity | 800ml |
|---|---|
| Dimensions | 35(H) x 200(Ø)mm |
| Material | Aluminium |
| Blade Handle Material | Black |
| Product Weight | 500g |
| Brand | Nisbets Essentials |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 5050984789595 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Diameter | 200 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Height (mm) | 35 |
| Induction | Induction Ready |
| Product Tags | DG164 |
| Non Stick | Yes |
| Capacity (ml) | .8 |
| Product Type | Frying Pans |
| Weight | 0.49 kg |
Related products
-
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 280mm
De BuyerSKU: DN899Availability: 15/06/2026£64.99Original price was: £64.99.£63.04Current price is: £63.04. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 200mm
VogueSKU: CB899Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£30.49Original price was: £30.49.£28.97Current price is: £28.97. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 260mm
VogueSKU: CB901Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£39.49Original price was: £39.49.£37.52Current price is: £37.52. ex VAT -
Vogue Tri Wall Copper Frying Pan 200mm
VogueSKU: CM678Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£52.99Original price was: £52.99.£51.40Current price is: £51.40. ex VAT





