Nisbets Essentials Stainless Steel Saucepan with Lid 14cm - Saucepans
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
200(Ø)mm. 1.19Ltr. Stainless steel. Induction compatible. Compatible with lid: M949. Non-stick
£12.95 ex VAT
In stock
Description
Excellent pricepoint, st/st induction compatible saucepan
- Stainless steel provides excellent durability to ensure long-lasting use
- Suitable for all cooking surfaces, including induction
- Induction cooking helps to reduce energy usage by up to 70%
- High heat retention for fast and efficient cooking
- Features handy hanging hole for easy storage
- Cool-touch handles stay comfortable and safe to hold
- Dishwasher-safe for easy cleaning
- Lid included which helps to lock-in heat and flavour
- Oven safe (max temp 250°C)
Additional information
| Capacity | 900ml |
|---|---|
| Dimensions | 75(H) x 140(Ø)mm |
| Material | Stainless Steel & Aluminium |
| Product Weight | 610g |
| Brand | Nisbets Essentials |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Saucepans |
| Barcode (EAN) | 5050984478963 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Diameter | 140 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 75 |
| Induction | Induction Ready |
| Non Stick | No |
| Capacity (ml) | .9 |
| Size Guide | 90 |
| Product Type | Saucepans |
| Weight | 0.56 kg |






