Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
525(L)x385(W)x210(H)mm. Material: Polywicker
Original price was: £23.69.£22.51Current price is: £22.51. ex VAT
In stock
Description
Introducing the Olympia rectangular display basket, crafted from durable polywicker in a light brown finish. Measuring 525mm in length, it’s ideal for displaying breads, pastries and other baked goods at breakfast buffets or during lunch and dinner service. The rustic, farmhouse-style design enhances the visual appeal of your food presentation, helping draw attention to what’s on offer. Once service is finished, simply place the basket in the dishwasher for easy cleaning.
- Adds a rustic, natural touch to table service
- Attractive design, enhances the visual appeal of your food presentation
- Ideal for displaying breads and pastries at breakfast buffets
- Dishwasher-safe for quick and easy cleaning after service
Additional information
| Dimensions | 210(H) x 385(W)mm |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Product Weight | 1.353kg |
| Brand | Olympia |
| Main Category | Food Display |
| Sub Category | Display Baskets |
| Section | Bread Baskets |
| Barcode (EAN) | 5050984805479 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Brown |
| Secondary Colour | Light Brown |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Freezer Safe | No |
| Height (mm) | 210 |
| Product Tags | wicker, wicker effect, faux wicker, olympia wicker, wicker-effect, polywicker, wicker basket, polywicker basket, rattan basket |
| Length | 525 |
| Microwave Safe | No |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Baskets |
| Width (mm) | 385 mm |
| Weight | 1.00 kg |







