Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Cake Decorating / PME Food Safe Acetate 5 Meter Roll 200mm
Availability: Discontinued
Length: 5 metres. Width: 200mm
£7.39 Original price was: £7.39.£6.36Current price is: £6.36. ex VAT
We are £0.33 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Out of stock
Description
The 200mm wide PME food safe acetate roll is a superb multi-purpose roll for preserving chocolate and cake decorations, as well as a large variety of desserts. Easy to use, the roll provides clear visibility of the contents which doesn’t affect the appearance or quality of whatever is wrapped inside. Make your handmade cakes stand out with this high quality 5 metre roll.
- High quality food grade plastic
- Non toxic, easy peel and safe to use
Additional information
| Dimensions | 240(H) x 55(W)mm |
|---|---|
| Material | PET |
| Supplier Reference | AT08 |
| Product Weight | 235g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Cake Decorating |
| Section | Cake Decorating Supplies |
| Barcode (EAN) | 5060543485943 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Clear |
| Product Depth | 55 |
| Height (mm) | 240 |
| Product Type | Acetate Rolls |
| Width (mm) | 55 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.06 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
PME Portable USB Rechargeable Airbrush Kit
PMESKU: HZ076Availability: 15/06/2026£63.99Original price was: £63.99.£62.07Current price is: £62.07. ex VAT -
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Long Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£14.09Original price was: £14.09.£13.39Current price is: £13.39. ex VAT -








