Home / Shop / Uncategorised / PME Geometric MultiCutter Brick (3 Pack)
SKU: HZ052
Category: New in
Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
Set of 3
£9.09 Original price was: £9.09.£8.64Current price is: £8.64. ex VAT
Only £2.89 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.45 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/03/26
In stock
Description
The PME geometric multicutter brick lets you put down that ruler and craft knife to save yourself the hassle.
Simply roll out your edible medium and press. The sharp cut makes it easy – your shapes will come out flawlessly each time. Each cutter makes 20 tiles at a time, much faster than doing it by hand. As the cutters are measured and made, you know they will all be of equal sizes and fit into each other. These cutters have been designed and tested by the PME product engineers, so you know they are coming recommended by bakers like yourself.
- 3 different sizes – small (0.75″), medium (1″) and large (1.25″)
- Perfect for quick and effective cutting of sugar paste, gum paste or flower modelling paste
Additional information
| Pack Size | 3 |
|---|---|
| Dimensions | 230(H) x 100(W)mm |
| Material | ABS |
| Supplier Reference | GMC174 |
| Weight | 70g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Section Name | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Product Group Category | Cookie Cutter & Lattice Roller |
| Barcode | 5060543480870 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 44 |
| Height (mm) | 230 |
| Microwave Safe | No |
| Product Group | Pastry Cutters |
| Width (mm) | 100 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.09 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.







