Availability: 31/05/2026
100W. 2x GN drawers. Capacity: 65Ltr
£1,049.99 Original price was: £1,049.99.£944.61Current price is: £944.61. ex VAT
Description
Compact yet highly versatile, the Polar G-Series counter fridge is a great choice for professional kitchens with limited space. Combining effective cooling, two large 1/1GN compatible drawers and a sturdy worktop, the cooler gives you the flexibility to safely store and prep your food in on handy station.
Powerful fan assisted cooling ensures the fridge is truly professional, keeping internal temperatures down, even when the drawers are being accessed frequently. Control is simple too, as the front-mounted digital panel provides an always-on display, so you’ll always know that the temperatures are being maintained. And once it’s time to clean down, the Polar really couldn’t be much easier – stainless steel construction and straight, simple design makes it effortless to clean down ready for the next service.
Polar G-Series kitchen refrigeration is designed for everyday commercial use in demanding professional environments. With strong commercial construction and hard-working compressors, choose G-Series refrigeration if you need a long-lasting, hard-working unit which will be accessed frequently. The G-Series range excels in conditions up to 32°C.
- Intuitive digital control panel with always-on display
- Automatic defrost maximises efficiency and cooling performance
- Time-saving easy-clean stainless steel construction
- Durable countertop adds valuable extra work space
- Two drawers, both 1/1GN compatible for rapid ingredient access
Additional information
| Capacity | 65Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 868.5(H) x 478(W) x 700(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Refrigerant Type | R600a / GWP 3 |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 51kg |
| Brand | Polar |
| Main Category | Fridges |
| Sub Category | Counter Fridges |
| Section | Polar Counter Fridges |
| Barcode (EAN) | 5050984668692 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Cooling Type | Fan Assist |
| Product Depth | 700 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Energy Rating | B |
| Feat Type | Feet |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 868.5 |
| Mobility | Feet |
| Capacity (ml) | 65 |
| Range Name | G Series |
| Product Type | Counter Fridges |
| Wattage | 100 |
| Width (mm) | 478 |
| 24hr Energy Consumption | 2kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 657kWh/annum |
| Climate Class | 4 |
| Eco-Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Index | 35 |
| Environment Usage | This appliance is intended for use in ambient temperatures up to 30°C |
| Model Number | GH332 |
| Net Volume | 44Ltr |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 8 °C |
| Delivery To Ireland | 48 hours |
| Intended Use | Professional |
Documents
About Polar
Related products
-
Williams Refrigerated Preparation Well 7 GN TW15-S3
WilliamsSKU: DP481Availability: 2-3 weeks£1,817.99Original price was: £1,817.99.£1,353.38Current price is: £1,353.38. ex VAT -
True 1 Door Salad Prep Counter TSSU-27-08
TrueSKU: CK306Availability: 3-5 days£2,160.99Original price was: £2,160.99.£1,661.69Current price is: £1,661.69. ex VAT -
-
Polar 3 Door Refrigerated Counter with Marble Work Top 368Ltr
PolarSKU: CL109Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£1,211.99Original price was: £1,211.99.£895.36Current price is: £895.36. ex VAT





