Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
200W. Width: 953mm. R600a
Original price was: £549.99.£436.49Current price is: £436.49. ex VAT
In stock
Description
Attractively showcase and merchandise frozen foods such as ice cream, pizza, ready meals and more with the efficient and reliable Polar G-Series display chest freezer. Incredibly easy to use, the freezer features high capacity storage and sliding glass doors, making filling and access fuss-free. Twin baskets also make it easy to organise stock, so you’ll always be able to keep your best sellers in a prominent selling position.
With built-in castors, quiet operation and internal rounded edges, the Polar freezer is easy clean, position and maintain too, making it a great merchandising solution for fast-paced convenience stores and service stations.
Polar G-Series shop display refrigeration is designed for everyday commercial use in demanding professional environments. Built with strong commercial construction and high quality materials throughout, G-Series refrigeration is the next step up in reliability and performance. Choose G-Series if you need a hard-working unit which excels in conditions up to 32°C.
Please note: model information can be found on the product database: https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/refrigeratingappliancesdirectsalesfunction. The Model Identifier can usually be found on the inside wall and on the reverse of the unit.
- 3 sturdy baskets help organise stock
- Sturdy castors allow easy positioning
- Please note: if the condenser coil is not cleaned at least 4 times a year, the efficiency of the appliance will decrease significantly
- 75mm insulation reduces running costs and improves efficiency
- Front mounted drain allows simple defrosting
- Basket dimensions: 2x 332(H)x200(W)x437(D)mm, 1x 332(H)x400(W)x437(D)mm
- Ambient temperature range: 16°C to 32°C
- In order to reduce food waste from decomposition or dehydration, this appliance should be operated in its designated operating range. Optimum temperature for food storage: -18°C
- Door handles, door hinges, knobs, dials and buttons, door gaskets , peripheral trays, baskets and racks for storage, as appropriate for the appliance, will be made available to both end users and professional users for a minimum of eight years after the last unit of the model is placed on the market. A broader selection of parts will also be made available to professional users for this period
- Easy-clean construction with internal rounded edges
- User-friendly dial temperature controls and digital display
- Easy-access sliding glass doors
Additional information
| Capacity | 200Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 920(H) x 953(W) x 553(D)mm |
| Insulation Thickness | 75mm |
| Material | Steel |
| Power Output | 200W |
| Refrigerant Type | R600a / GWP 3 |
| Temperature Range | -24°C to -18°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 42kg |
| Brand | Polar |
| Sub Category | Display Refrigeration |
| Section | Display Freezers |
| Barcode (EAN) | 5050984678905 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 553 |
| Door Location | Top |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Energy Rating | C |
| Feat Type | Castors |
| Fridge Capacity | 200 |
| Number Of Fridge Doors | Double |
| Fridge Door Type | Sliding |
| Fridge Finish | White |
| Cooling Type | Freezer |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 920 |
| Product Tags | Ice Cream Freezer |
| Mobility | Castors |
| Capacity (ml) | 200 |
| Range Name | G Series |
| Product Type | Display Freezers |
| Wattage | 200W |
| Width (mm) | 953 |
| Annual Energy Consumption | Energy consumption 746kWh per year, based on standard test results for 24 hours. Actual energy consumption will depend on how the appliance is used and where it is located. |
| Model Number | GM498 |
| Operating Temperature Range | -24 °C to -18 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 48 hours |
| Intended Use | Domestic |
| Weight | 50.00 kg |
Documents














