Rubbermaid Slim Jim Cans/Bottles Recycling Yellow Lid - New in
Mixed Recycling Lid | Yellow | For 60Ltr and 87Ltr Slim Jim Bins
Original price was: £34.59.£5.22Current price is: £5.22. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.27 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 03/04/26
In stock
Description
Manufactured from durable polypropylene and designed for use with both 60 and 87 litre Slim Jim® bins, the Rubbermaid Slim Jim® Bottles/Cans Recycling Lid is the ideal solution to developing and maintaining effective waste separation habits.
- Designed for easy & efficient waste separation
- Two convenient circular holes allow cans/bottles to be placed in container without the need to remove lid
- Manufactured from commercial-grade polypropylene that improves product durability and longevity
- Ensures contents are covered keeping the environment clean and tidy
- Retainer band securely holds bin bags in place
- Strong reinforced rim resists crushing
- Slim profile & small footprint saves valuable floor space
Additional information
| Dimensions | 71(H) x 287(W)mm |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Weight | 370g |
| Brand | Slim Jim |
| Main Category | Waste Management |
| Section Name | Bins |
| Product Group Category | Waste Labels and Lids |
| Barcode | 086876203639 |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Yellow |
| Product Secondary Colour | Yellow |
| Product Depth | 518 |
| Height (mm) | 71 |
| Product Tags | front of house bin, hotel bins, hotel bin, lobby bin, café bin, café bins, coffee shop bin, coffee shop bins, restaurant bin, restaurant bins |
| Shape | Rectangular |
| Product Group | Lids |
| Width (mm) | 287 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.37 kg |

