Rubbermaid Slim Jim Hinge Black Lid - New in
Hinge Lid | Black | For 60Ltr and 87Ltr Slim Jim Bins
Original price was: £35.29.£33.53Current price is: £33.53. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.76 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 03/04/26
In stock
Description
Manufactured from durable polypropylene that can withstand frequent daily use in busy environments and designed for use with Rubbermaid’s 60 and 87 litre Slim Jim® bins, the Slim Jim® Hinge Lid provides the ideal solution to keeping odours trapped and waste hidden from public view.
- Hinged bin lid: Folds flat for efficient use and easy rubbish disposal
- Discrete waste management: Can be snapped tightly shut to conceal rubbish and reduce unpleasant odours
- Encourages recycling: Interchangeable, colour-coded tops (sold separately) promote waste separation
- Easy to clean: Smooth surfaces are easy to care for
- Compatible for use with 60 & 87 litre Slim Jim containers
- Hooks make it simple for you to attach bin bags
- Strong reinforced rim resists crushing
- Tight-fitting lid contains odours, conceals waste and traps airborne microbes
- Tough polyethylene construction gives the bin excellent strength
- Retainer band securely holds bin bags in place
Additional information
| Dimensions | 71(H) x 343(W)mm |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Weight | 700g |
| Brand | Slim Jim |
| Main Category | Waste Management |
| Section Name | Bins |
| Product Group Category | Waste Labels and Lids |
| Barcode | 086876186413 |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 533 |
| Height (mm) | 71 |
| Shape | Rectangular |
| Product Group | Lids |
| Width (mm) | 343 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.70 kg |


