Rubbermaid Slim Jim Mixed Recycling Blue Lid - New in
Mixed Recycling | Blue | For 60Ltr and 87Ltr Slim Jim Bins
Original price was: £34.59.£17.47Current price is: £17.47. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.92 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 05/04/26
In stock
Description
Manufactured from durable polypropylene and designed for use with both 60 and 87 litre Slim Jim® bins, the Rubbermaid Slim Jim® Mixed Recycling Lid is the ideal solution to developing and maintaining effective waste separation habits.
- Manufactured from commercial-grade polypropylene that can withstand frequent daily use
- Curved lid prevents the collection of liquid on the surface
- Ensures Slim Jim contents are hidden from public view to maintain a clean and tidy environment
- Narrow slot aperture with larger circular opening at its centre facilitates the disposal of a mixture of recyclable materials
- Smooth surfaces and rounded contours facilitate easy cleaning and maintenance
- Hooks make it simple for you to attach bin bags
- Strong reinforced rim resists crushing
- Tight-fitting lid contains odours, conceals waste and traps airborne microbes
- Tough polyethylene construction gives the bin excellent strength
- Retainer band securely holds bin bags in place
Additional information
| Dimensions | 71(H) x 287(W)mm |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Weight | 370g |
| Brand | Slim Jim |
| Main Category | Waste Management |
| Section Name | Bins |
| Product Group Category | Waste Labels and Lids |
| Barcode | 086876211542 |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Blue |
| Product Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 518 |
| Height (mm) | 71 |
| Shape | Rectangular |
| Product Group | Lids |
| Width (mm) | 287 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.37 kg |

