Rubbermaid Slim Jim Mixed Recycling Green Lid - New in
Mixed Recycling | Colour: Green | For 60Ltr and 87Ltr Slim Jim Bins
Original price was: £35.29.£33.53Current price is: £33.53. ex VAT
Availability: 08/05/2026
We are £1.76 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 03/04/26
Description
Manufactured from durable polypropylene and designed for use with both 60 and 87 litre Slim Jim® bins, the Rubbermaid Slim Jim® Mixed Recycling Lid is the ideal solution to developing and maintaining effective waste separation habits. The green colour makes it ideal as part of your colour-coded waste disposal system.
- Manufactured from commercial-grade polypropylene that can withstand frequent daily use
- Ensures Slim Jim contents are hidden from public view to maintain a clean and tidy environment
- Narrow slot aperture with larger circular opening at its centre facilitates the disposal of a mixture of recyclable materials
- Smooth surfaces and rounded contours facilitate easy cleaning and maintenance
- Compatible with: 60L/87L Slim Jim Containers
Additional information
| Dimensions | 71(H) x 287(W)mm |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Weight | 370g |
| Brand | Slim Jim |
| Main Category | Waste Management |
| Section Name | Bins |
| Product Group Category | Waste Labels and Lids |
| Barcode | 086876211559 |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Green |
| Product Secondary Colour | Green |
| Product Depth | 518 |
| Height (mm) | 71 |
| Shape | Rectangular |
| Product Group | Lids |
| Width (mm) | 287 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.37 kg |
