Rubbermaid Slim Jim Swing Green Lid - New in
Colour: Green | For 60Ltr and 87Ltr Slim Jim Bins
Original price was: £44.49.£42.27Current price is: £42.27. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.22 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 03/04/26
In stock
Description
Manufactured from durable polypropylene and designed for use with both 60 and 87 litre Slim Jim® bins, the Rubbermaid Slim Jim® Swing Green Lid is the ideal solution to developing and maintaining effective waste separation habits. The green colour makes it ideal as part of your colour-coded waste disposal system.
- Easy Swing Bin Lid: Swing top provides easy access for rubbish disposal
- Discrete waste management: Swings back after use to hide contents from public view
- Encourages recycling: Interchangeable, colour-coded tops (sold separately) promote waste separation
- Easy to clean: Smooth surfaces are easy to care for
- Compatible with: 60L/87L Slim Jim Containers
Additional information
| Dimensions | 127(H) x 289(W)mm |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Weight | 950g |
| Brand | Slim Jim |
| Main Category | Waste Management |
| Section Name | Bins |
| Product Group Category | Waste Labels and Lids |
| Barcode | 086876215946 |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Green |
| Product Secondary Colour | Green |
| Product Depth | 520 |
| Height (mm) | 127 |
| Shape | Rectangular |
| Product Group | Lids |
| Width (mm) | 289 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.43 kg |
