Price range: £14.24 through £66.92 ex VAT
Description
Achieve fast, even cooking results with the help of this non-stick baking tray from Schneider. Offering a strong aluminium construction and Tyneck coating that provides anti-adhesive properties, the tray ensures you can remove bakes with ease. This means that you can always perfectly present your dishes, to impress customers.
With open edges and four 45° side rims, the tray can easily be slotted into your oven. Therefore, you don’t have to place it on an oven rack.
The flat cooking surface enables optimum heat conduction, which in turn means you can rely on the Schneider baking tray to ensure even baking results.
- Tyneck-coating provides high durability, high anti-adhesion properties and thermoplastic coating
- Heat resistant up to + 260° C
- Open edges and four 45° side rims can easily be slotted into your oven
- Flat cooking surface enables optimum heat conduction
- Easy-clean surface saves time
Additional information
| Name | Schneider Non-Stick Baking Tray 530 x 325mm, Schneider Non-Stick Baking Tray 600x400mm |
|---|---|
| Dimensions | 10(H) x 325(W)mm |
| Material | Aluminium |
| Supplier Reference | 382000 |
| Weight | 740g |
| Brand | Schneider |
| Main Category | Cookware |
| Section Name | Baking Trays, Sheets and Pans |
| Product Group Category | Baking Trays and Sheets |
| Barcode | 4028574289177 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Height (mm) | 10 |
| Product Tags | patisserie tray |
| Length | 530 |
| Non Stick | Yes |
| Stackable | Stackable |
| Product Group | Baking Trays |
| Width (mm) | 325 |
| Operating Temperature Range | 260 °C |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.71 kg |



