Sephra Professional Doughnut Fryer SEDUOLNEDON02 - Fryers
Availability: 2-3 days
2.65kW. Output: up to 240 doughnuts/hr
Original price was: £4,180.99.£3,561.75Current price is: £3,561.75. ex VAT
Description
If you’re looking for a powerful, reliable and highly consistent commercial grade doughnut fryer, the Sephra Professional Doughnut Fryer is a fantastic solution. Able to cook up to 240 large doughnuts every hour, the Sephra automates almost the entire process. Just set up the machine to run and watch as delicious, freshly-friend doughnuts flip out and down the exit chute.
This doughnut fryer is a true time saver, effortlessly speeding up the doughnut production process without compromising on end quality.
- Automated 7Ltr hopper
- Automated flipping whilst cooking
- Small footprint
- 8Ltr oil capacity
- Dough dispenser capacity: 7Ltr
- Adjustable temperature control
- Adjustable cooking time
- Adjustable donut weight/size
- Built-in oil drain valve
Additional information
| Dimensions | 790(H) x 550(W)mm |
|---|---|
| Material | Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 27kg |
| Brand | Sephra |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | Speciality Fryers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 600 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 790 |
| Mobility | Feet |
| Product Type | Doughnut Makers |
| Wattage | 2650 |
| Width (mm) | 550 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
