210W
Original price was: £1,080.99.£919.98Current price is: £919.98. ex VAT
Availability: Call for delivery
We are £14.01 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
Description
If you need to grate large quantities of soft cheese such as mozzarella or cheddar, the Sirman Athos is the perfect commercial choice. Easy to use, clean and maintain, the Athos can quickly grate cheese with its powerful 400rpm motor, whilst the innovative disc changing mechanism ensures you can get the desired results fast.
- Mozzarella grater also suitable for use with soft cheeses such as cheddar
- Disc holder completely removable for cleaning
- Stainless steel and anodised aluminium construction
- Cutlery steel and aluminium grating discs
- Safety guard on disc holder opening
Additional information
| Dimensions | 480(H) x 370(W) x 230(D)mm |
|---|---|
| Material | Anodised Aluminium & Stainless Steel |
| Power Type | 210W |
| Speed | 400rpm |
| Supplier Reference | ATHOS |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 14kg |
| Brand | Sirman |
| Section Name | Food Prep Machines |
| Product Group Category | Electric Cheese Graters |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Steel |
| Product Depth | 230 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 480 |
| Product Group | Graters |
| Wattage | 210 W |
| Width (mm) | 370 |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | callfordelivery |
About Sirman
From 50 years Sirman has been manufacturing the finest food processing machines for the professional kitchen, the small meat processing and retail industry. From the entrepreneurial idea of the founder Nereo Marzaro to the present time, Sirman has constantly committed with a high level of organization and teamwork to fulfill the needs of over 600 dealers nationally and 126 countries worldwide with products entirely designed and made in Italy. Today Sirman is a leader in the industry thanks to the most comprehensive range of food processing machines, designed with a perfect combination of technology and dependability, innovations and solutions to meet and exceed the demands of restaurants, bars, pizzerias, butcheries, supermarkets, laboratories, collectivities and plants. This is the outstanding result of engineers working every day in high tech departments for the research and development of effective solutions to further expand the line. The research & development department boasting 12 engineers with 8 3D modeling stations to manage all stages of the product development process in conjunction to the sales force focused on understanding and addressing the rising and ever changing needs of the customers to create a high-level strategy to be the only global partner in the Italian marketplace and internationally well-recognized.
