Availability: Call for delivery
2kW. Wi-Fi
Original price was: £1,413.99.£1,213.51Current price is: £1,213.51. ex VAT
Description
The Sirman sous vide Softcooker is a highly reliable cooking solution, enabling consistent temperature control throughout the whole container at all times. With built-in WiFi capability, the Softcooker can easily connect via app, allowing you to manage and monitor the process, whilst saving down HACCP logs, alerts and timings.
Designed to hook on to the sides of cooking pans, the Sirman gently heats and stirs water to provide accurate temperatures for extended periods. Includes large 5″ touchscreen display for intuitive operation.
- A large and practical 5″ touchscreen display, with IP 67 rating
- Up to 10 instant programmes and countless other programmes through the free mobile APP
- Wi-Fi connection allows you to check the cooking progress anywhere
- Sides and basket in AISI 304 stainless steel, with antenna
- No hot or cold spots
- Optional wireless probes can be reused thousands of times and loaded with data regarding the product, cooking and packaging date
- GN containers sold separately
Additional information
| Dimensions | 377(H) x 165(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Manufacturer's Warranty |
| Product Weight | 4.5kg |
| Brand | Sirman |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Sous Vide |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 203 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 377 |
| Product Type | Sous Vide |
| Wattage | 2000 |
| Width (mm) | 165 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | callfordelivery |
Documents

