Tramontina Pizza Peel 910x300mm - Scissors & Pizza Cutters
Availability: Discontinued
910x300mm
Original price was: £30.99.£29.44Current price is: £29.44. ex VAT
Out of stock
Description
The 910x300mm Tramontina Pizza Peel is the perfect solution for both elegant pizza service and removing pizzas from ovens. Made from a food safe natural Brazilian Marupa wood, the peel is highly resistant and has been sanded down for a smooth, stylish finish which ensures pizzas slide on and off with ease.
The extended handle allows the peel to be safely used near hot ovens, keeping hands away from heat. And as it’s got a small hole in the handle, you can easily hang the peel up for convenient storage when not in use.
- Reforested wood
- Natural finish
- Food safe
- High resistance
- Weight balanced for everyday use
Additional information
| Dimensions | 15(H) x 914(W)mm |
|---|---|
| Material | Wood |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.2033kg |
| Brand | Tramontina |
| Sub Category | Utensils |
| Section | Pizza Utensils |
| Barcode (EAN) | 7896403775620 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Brown |
| Secondary Colour | Brown |
| Product Depth | 304 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 15 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Pizza Peels |
| Width (mm) | 914 mm |
| Delivery To Ireland | 14 day |
| Weight | 1.23 kg |

